УЧИЛИЩНА ПОЛИТИКА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И ИНТЕРВЕНЦИЯ НА НАСИЛИЕ И ТОРМОЗ И СЪЗДАВАНЕ НА СИГУРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА В ОУ „ДИМИТЪР ТАЛЕВ“
- ВЪВЕДЕНИЕ И ЦЕЛ НА НАСТОЯЩИЯ ДОКУМЕНТ
Настоящият документ е изготвен съгласно Миханизъм за протводействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование, утвърден със Заповед №РД 09-5906/28.12.2017 г. на министъра на образованието и науката.
- Да създаде позитивна култура и климат в училището.
- Да повиши осведомеността на всички участници в процеса на училищното образование, че насилието е неприемливо поведение, спрямо което училището прилага категорични процедури и мерки за противодействие.
- Да разработи и утвърди система за превенция, която създава условия за превантивна работа с учениците за запознаване с различните форми на насилие и тормоз, с възпитанието им в уважение и толерантност към различията, чувствителност към границите на другия, етика на взаимоотношенията, кое поведение е приемливо и кое – не, как да се реагира на неприемливо поведение.
- Да създаде система за интервенция като разработи или разясни съществуващи правила и процедури във връзка с всяка една проява на насилие и тормоз, вкл. по отношение на идентифициране и сигнализиране.
- Да създаде система за предоставяне на подкрепа за пострадалите и въвлечените в ситуациите на насилие и тормоз.
- Да развие сигурна образователна среда чрез въвеждане на ефективни процедури за: оценка на ситуацията в училищната среда по отношение на насилието и тормоза сред връстниците; за управление на информацията; за интервенции при случаи на насилие и тормоз; планиране на дейнсоти по превенция на насилието и тормоза; изграждане на ефективна система за дежурства; механизми за сътрудничество с полицията, МКБППМН, органите за закрила на детето и др..
- Да създава механизми за проследяване на ефективността от дейностите по превенция и интервенция.
ПРИНЦИПИ
- Образованието като процес включва обучение, възпитание и социализация.
- Ориентираност към интереса и към мотивацията на ученика, към възрастовите и социалните промени в живота му, както и към способността му да прилага усвоените компетентности на практика.
- Позитивна култура и атмосфера на приемане на различието и приобщаващо образование.
- Сигурна образователна среда, в която учениците открито споделят и обсъждат теми, свързани с насилието.
- Взаимоотношения на уважение сред цялата общност.
- Споделено разбиране за насилието и тормоза и последиците.
- Нетолерантност към всички форми на насилие в училищната среда.
- Системност и регулярност при вписване, изясняване и прилагане на мерки и последващи действия в случаи на насилие и тормоз.
- СИСТЕМА ОТ ПРОЦЕДУРИ И МЕРКИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА УЧИЛИЩНАТА ПОЛИТИКА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И ИНТЕРВЕНЦИЯ НА НАСИЛИЕ И ТОРМОЗ И СЪЗДАВАНЕ НА СИГУРНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА
Разработените процедури са неразделна част от училищната политика за превенция и интервенция на насилие и тормоз и създаване на сигурна образователна среда в ОУ „Димитър Талев“ и имат за цел полагане на координирани и последователни усилия и дейности за противодействие на насилието и тормоза и възпитаване на учениците в ненасилствени модели на поведение, комуникация и себеизява.
- Създаване на координационен съвет с ясни функции, отговорности и план за работа.
- Процедура за оценка на ситуацията.
- Процедура за управление на информацията.
- Процедури за интервенция при ситуации на насилие и тормоз в ОУ „Димитър Талев“.
- Схема за реакция от страна на служител в ОУ „Димитър Талев“ при установена ситуация на насилие и тормоз.
- Единни училищни правила на поведение и ценности в ОУ „Димитър Талев“.
- ПАРТНЬОРСТВО С РОДИТЕЛИТЕ
- Включването на родителите е важна част от реализирането на цялостната политика и важно условие за нейната ефективност. Партньорството с родителите за съдействие по превенция на насилието и може да се осъществява чрез:
- Провеждане на тематична родителска среща, в която учителите да запознаят родителите с цялостната политика, да им се представят основните моменти в механизма и да се дискутира тяхната готовност да участват;
- Покана към родители, които да се включат, като представят своите професии, хобита, интереси, така че да направят видима връзката между образованието и приложението му в живота;
- Идентифициране на родители, които могат да бъдат посредници за осъществяване на връзка между училището и други организации и институции. Родителското съдействие може да има различни измерения, като:
– родители – специалисти от областта на помагащите професии (психолози, социални работници, медиатори, лекари) или други професии, които могат да бъдат полезни и с чиято помощ могат да се реализират училищни инициативи;
– родители, изявили желание да бъдат посредници между училището и родителите или други организации и институции, когато това се налага.
- Партньорството с родителите в случаи на интервенция: във всички случаи е необходимо родителите на участващите в ситуацията на насилие или тормоз ученици да бъдат уведомени за случилото се, както и за предприетите от институцията действия за разрешаване на ситуацията.
- Насоки за работа с родители, когато не съдействат:
В случай че родителите отказват да съдействат или по някакъв начин възпрепятстват действията на училището, учителят следва да се обърне към координационния съвет и случая да се обсъди.
- РЕСУРСНА ОБЕЗПЕЧЕНОСТ
Ръководството на ОУ „Димитър Талев“ е необходимо да осигурява:
– ежегодно обучение на служителите по теми, свързани с насилието и тормоза;
– обучени специалисти за интервенция в ситуации на тормоз в институцията, а при липса на такива да се обърне към външни за институцията специалисти, които са обучени за интервенция в ситуации на тормоз;
– информация, материали по темата за насилието и тормоза в училището, информация за наличните ресурси в общността и други.
Настоящата училищна политика е приета на заседание на ПС с Протокол № 11/12..09.2018 г. и утвърдена със Заповед №РД-10-1758/14.09.2018 г. на директорана училището.
АЛГОРИТЪМ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА МЕХАНИЗМА ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ТОРМОЗА И НАСИЛИЕТО В ИНСТИТУЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ
1. Запознаване на педагогическите специалисти и останалите служители с Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование по ред, определен от директора.
2. Създаване/актуализиране на институционалните политики в съответствие с препоръките, описани в Механизма.
3. Създаване на Координационен съвет – състав (председател, членове) със заповед на директора на образователната институция.
4. Извършване на „оценка на ситуацията“ в началото на учебната година и анализ на резултатите от Координационния съвет.
5. Изготвяне/актуализиране на едногодишен план от Координационния съвет на базата на резултатите от „оценката на ситуацията” и спецификата на образователната институция. Планът съдържа ясни срокове, ангажименти и отговорности за дейностите по превенция и интервенция на насилието и тормоза, като следва няколко задължителни стъпки:
5.1. Дейности за превенция
Създаване/актуализиране на Етичен кодекс на институцията;
Създаване/актуализиране на правила в Правилника за дейността на детската градина/училището/центъра (първа стъпка на ниво група/клас и втора – на ниво институция);
Осигуряване на участие на децата в подготовката, организирането и реализирането на дейностите по превенция;
Планиране на конкретни дейности по превенция на ниво група/клас – отбелязване на празници, участие в инициативи, уъркшопи, организиране на ателиета и др.;
Планиране на конкретни дейности за реализиране на партньорство с родители – провеждане на тематични срещи, организиране на работилници за родители и др.
5.2. Дейности за интервенция
Създаване/актуализиране на процедури за действие при инциденти, работа по случай, включително насочване към услуги;
Въвеждане на Дневник за случаи на насилие и тормоз за съответната учебна година. Всяка, описана в дневника ситуация, съдържа следната информация:
дата, група/клас, участници, вид насилие и ниво, какво е предприето като
действие, подпис на служителя.
6. Изготвяне на годишен доклад от Координационния съвет и препоръки за създаване на по-сигурна образователна среда до ръководството на институцията.
МЕХАНИЗЪМ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ТОРМОЗА И НАСИЛИЕТО В ИНСТИТУЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ